Poskytované služby

  • Autor: AkSen o.z.

CANISTERAPIA alebo dajte šancu psíkom a pomôžete i sebe!

Chcela by som napísať niečo ohľadom vzťahu psík  - človek. Termín, ktorý definuje pozitívny vplyv prítomnosti psíka na človeka sa odborne nazýva CANISTERAPIA.  

Ide vlastne o stretávanie sa človeka so psíkom, ktorý mu je milý a sympatický a ktorý na neho pôsobí pozítivne. Psík dokáže vycítiť náladu človeka, dokáže vycítiť, kedy potrebuje človek jeho prítomnosť, kedy má naopak chuť na samotu, kedy má byt pritúlený, kedy sa človek necíti vo svojej koži, dokonca psík cíti, kedy človeka niečo bolí. Psík registruje slzy.

Psík je veľmi citlivý tvor a dokáže svojou prítomnosťou pomôcť človeku vo chvíli, keď nemá chuť byt sám, no nemá možnosť byt s niekým iným...

Psík je výborný ako taký psychický pomocník, no zároveň jeho prítomnosť môže napomôcť i ľudskej fyzicke. Ved príjemné prechádzky so psíkom sú vynikajúcim prostriedkom na udržanie fyzickej kondície.

Určite by som odporúčala seniorom, ktorí majú vzťah k zvieratkám, aby nezabúdali, že je tu i takáto možnost. Ide práve o opustených psíkov, ktorých sú plné útulky. Každý útulok má "otváracie hodiny", kedy je možné sa dohodnúť a "požičať" si psíka na vencenie. V útulkoch sa nachádzajú rôzne rasy psíkov. Tí s menšou kondičkou si určite zamilujú menšie a pokojnejšie rasy, športovejšie založení seniori si určite vyberú spomedzi energickejších psíkov. Každý tútor útulku psíkov dobre pozná a rád seniorom poradí, ktorý psík sa ako správa.  

Pozrite si skutočný príbeh o stratenom psíkovi. Dokument je vo formáte PPS. Pre stiahnutie prezentácie kliknite sem.

Útulky sa nachádzajú vo viacerých väčších mestách. Môžem z nich spomenúť - Bratislavu samozrejme, kde sa na Poliankach nachádza Sloboda zvierat, ďalej Banskú Štiavnicu, Bojnice, Bytču, Dolný Kubín, Dubnicu nad Váhom, Dunajskú Stredu, Galantu, Kežmarok, Handlovú, Kolárovo, Komárno, Košice, Kremnicu, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Myjavu, Nitru, Nové mesto nad Váhom, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považskú Bystricu, Prievidzu, Ružomberok, Senec, Senicu, Skalicu, Spišskú novú Ves, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Trnavu, Turzovku, Zlaté Moravce, Zvolen a Žilinu.

Útulky sú plné psíkov, ktorí každý deň čakajú na novú šancu. Krásnym príkladom je i moja osobná skúsenost. Som pravidelný "prechádzkár" psíkov z útulku. Minulý rok niekedy na jar som bola vyvenčiť malého zakrpateného vlciaka. Volala sa Arma. V útulku mi povedali, že má 6 rokov a ešte nikdy nemala svoj domov. Keď som sa s nou prechádzala, pozerala na každého človeka s otázkou: "Nechceš sa stat mojím pánom? Budem ti verne slúžiť!". Videla som ako s nádejou pozerá na každého a oňucháva ho, ci sa mu náhodou nezapáci. Úplným bodom celého dna bol návrat do útulku, kde sa malá Arma vôbec, ale vôbec nechcela vrátiť, až sa mi trhala z vodítka, ako veľmi sa nechcela vydať smerom spät... Tak som jej sľúbila, že jej nájdem domov. Do mesiaca sa nám to aj podarilo a našli sme jej domov u jednej pani v Liptovskom Mikuláši, ktorá bola dôchodkyňa a invalidná a nevidomá. Armu sme je dopravili a od vtedy sú najlepšie kamarátky. Hovorí, že to bol osud a že sa našli. Arma ma cestné miesto v rodine, je na každej rodinnej fotke a pani dôchodkyni sa výrazne zlepšili zdravotné výsledky. Nemôžem opomenúť aj jej psychický stav. :) Obe sú veľmi štastné. SPOLU!  

Ak Vás táto skúsenosť zaujala a mali by ste záujem, kontaktujte nás a my Vám sprostredkujeme kontakt s útulkami pre psov po celom Slovensku!!

Tatiana J.